Mobility – wyeliminuj ograniczenia z Twojego treningu!

W wielu dyscyplinach sportu trenerzy zwracają uwagę na mobilność swoich zawodników. Na przykład w piłce nożnej lub koszykówce jeden zbyt wolny krok może doprowadzić do straty piłki, albo bolesnej kontuzji. Kluczem do sukcesu nie jest samo przygotowanie motoryczne. Równie ważna jest sprawność stawów, które są pod ciągłym obciążeniem. Mobility, czyli trening ruchomości stawów, likwiduje takie przeszkody.

Co to jest mobility?

Tak jak w sporcie, tak i na co dzień nasze stawy narażone są na urazy. Skręcić kostkę można na chodniku. Nawet bez kontuzji z biegiem lat tracimy lekkość wykonywania niektórych ruchów. Mobility to w najprostszych słowach zbiór ćwiczeń, które usprawniają pracę naszych stawów oraz mięśni. Z języka angielskiego tłumaczymy go jako “mobilność” i pod taką nazwą ten trening funkcjonuje również w Polsce.

Głównym założeniem mobilności jest zwiększenie koordynacji ruchowej podczas ćwiczeń w stawach, mięśniach i ścięgnach. Bardzo często to w nich tkwią nasze ograniczenia. Niełatwo się ich pozbyć bez odpowiedniego przygotowania. Przypomnij sobie choćby lekcje WF-u i odrywanie pięt od podłogi w tracie przysiadów. Ćwiczenia mobility składają się z technik, które eliminują zastoje we wrażliwych sferach stawowo-mięśniowych. Mogą do nich należeć np. ćwiczenia z gumą, pobudzające krążenie rolowanie, czy stretching (o którym będzie jeszcze mowa).

Mobility a stretching – rozgrzewka przed treningiem

Trening mobilności często wykorzystywany jest jako rozgrzewka przed właściwym wysiłkiem. To powszechna praktyka w świece sportu, choćby u siatkarzy. Ich “praca” polega na wyskokach do piłki i składania się do uderzeń, co jest balastem dla okolic kolan oraz łokci. Trenerzy przygotowania motorycznego w czasie rozgrzewek dobierają zawodnikom ćwiczenia, które mają rozszerzyć zakres ich ruchów np. przy wykonywaniu wślizgów na parkiecie. Dodatkowo gimanstyka w ramach mobility odpowiada za chronienie ich przed urazami.

Mobility przed treningiem można wykonywać np. w formie stretchingu. Rozciąganie mięśni i ścięgien przed głównymi ćwiczeniami doskonale przeciwdziałają kontuzjom. Sprawdza się to u osób uprawiających crossfit, czyli aktywności, która ze względu na swoją dynamiczność wymaga wysokiego stopnia sprawności w mięśniach. Stretching w ramach zajęć mobilności może się przydać nawet w jodze! W tej z pozoru prostej gimnastyce niedostateczna elastyczność mięśni prowadzi do zaburzeń w trakcie medytacji w niektórych pozycjach.

Mobilność, czyli przede wszystkim zapobieganie!

Choć może Ci wydawać się inaczej, zajęcia mobilności to głównie praca nad… układem nerwowym! On odpowiada za nasze “sztywności”. I to nie tylko u uprawiających sport, ale także tych, którzy nie żyją z nim za pan brat. Zaburzenia ruchów lub brak dynamiki w codziennych czynnościach dotyka niemal każdego. Nie urodził się jeszcze taki, którego sprawność fizyczna jest doskonała. W istocie każdy z nas mierzy się z ograniczeniami stawów, mięśni czy więzadeł.

Organizm pracuje jak zestaw naczyń połączonych. Dolegliwości jednej partii ciała wpływają na drugą. Deformacja kręgosłupa spowodowana długotrwałą pracą w pozycji siedzącej niemal na pewno będzie przyczyną problemów z poruszaniem się. Mobility działa zapobiegawczo. Polega na odnalezieniu źródła ograniczeń i usprawnieniu tych sfer, które w przyszłości mogą doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Jak działa mobility? Efekty treningu

  • Zwiększenie zakresu ruchowego stawów, mięśni i ścięgien – mobilność eliminuje napięcia w tzw. punktach spustowych. To w prostych słowach miejsca-źródła bólu, które ograniczają elastyczność np. w stawach.
  • Pomaga w rekonwalescencji – medyczne wyleczenie kontuzji to jedno, ale powrót do formy bywa dłuższym procesem. Widoczne jest to zwłaszcza przy mobilności aktywnej, w której mięśnie przejmują część zadań stawów.
  • Rozwój sylwetki –  odpowiednia elastyczność mięśni i stawów hamuje ich zwyrodnienia dając większą gwarancję funkcjonowania bez wad postawy wraz z wiekiem.
  • Poprawia krążenie – lepszy przepływ krwi do mięśni niweluje zakwasy po treningu. Przyczynia się także do lepszego przyswajania składników odżywczych.
  • Rozgrzewa przed treningiem – mobility bywa wstępem do zajęć na siłowni. Lepsza ruchliwość stawów i mięśni uczyni Twój trening efektywniejszym!

Mobility – Kłodzko. Gdzie trenować?

W siłowni High Fitness w Kłodzku zajęcia mobility przeprowadzamy zgodnie z ich przeznaczeniem. Najczęściej odbywają się przed właściwym treningiem – może nim być np. indoor cycling. Rzuć okiem na grafik treningów siłowni, aby nie przegapić ćwiczeń!

Sprawdź również

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności