Trening obwodowy – co znaczy i jak go ułożyć? 

Nasi kursanci często zadają pytania, co znaczy trening obwodowy i skąd wzięła się jego definicja. Pewnie domyślasz się, że nazwa nawiązuje do obwodu. Bingo! W tym treningu obwodami nazywa się serie ćwiczeń powtarzanych w ramach jednych zajęć.>/p>

Grałeś kiedyś w piłkę ręczną i rozgrywałeś akcje po obwodzie? Piłka krąży od prawej do lewej strony i z powrotem, aż zawodnik znajdzie okazję do uderzenia. Zachowując wszelkie proporcje, podobnie wygląda trening obwodowy na siłowni. Podczas jednej sesji, która trwa maksymalnie 60 minut, z krótkimi przerwami wykonujesz w kółko ćwiczenia na różne partie mięśniowe. Powtarzasz kilka obwodów ułożonych przez instruktora.

Jakie ćwiczenia mogą wejść w skład treningu obwodowego?

  • brzuszki,
  • podciąganie na drążku,
  • mostek,
  • uginanie hantli,
  • pompki na poręczach, itp.

I można byłoby wymieniać dalej! Ogromną zaletą jest dowolność, jaką wnoszą plany treningowe tych zajęć. Zatem jak ułożyć trening obwodowy? W każdym obwodzie powinieneś przeplatać ćwiczenia kształcące różne partie mięśni. Na przykład brzuch, plecy, barki, bicepsy i tricepsy. Pamiętaj, żeby nie powtórzyć dwa razy z rzędu ćwiczeń na tą samą partię. Mówiąc wprost: kiedy wykonujesz ćwiczenia barków, pozostałe mięśnie powinny odpoczywać, ponieważ trening obwodowy jest bardzo intensywny.

Trening obwodowy wytrzymałościowy czy siłowy?

Trening obwodowy wchodzi w skład treningu funkcjonalnego. Jego głównymi efektami są przyspieszenie metabolizmu oraz umocnienie mięśni bez ich nadmiernej budowy. Ale jeśli zadasz sobie pytanie, na co jeszcze wpływają te zajęcia, to okaże się, możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. “Obwodówka” może, a nawet musi, wprowadzać różnorodność przy wypracowywaniu formy. W popularnym, sześciodniowym planie treningu obwodowego, zajęcia podzielone są najczęściej na dwie części. Pierwsze trzy dni przeznaczone są na doskonalenie siły mięśni, a kolejne trzy na wzmacnianie wytrzymałości.

Sześć dni – brzmi jak mordęga! Owszem, ten trening nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wykonujesz w nim różnorodne ćwiczenia niemal przez cały tydzień. Spokojnie, nie wyciśniemy z Ciebie siódmych potów (chyba, że sam to zrobisz na zajęciach). W siłowni High Fitness w Kłodzku harmonogram treningu obwodowego ustalany jest przez instruktora, który nadzoruje postępy w grupie. Nadzorujemy nie tylko Wasz wysiłek, ale też staramy się, aby ćwiczenia wykonywać ze sprzętem, jak i bez niego. W ruch może pójść zarówno atlas, jak i możemy wykonywać prosty trening obwodowy z gumami.

Trening obwodowy w Kłodzku

Ze względu na wytrzymałościowy charakter ćwiczeń, do planu zajęć często włączamy elementy treningu cardio. Biegi na bieżni, jazda na orbitreku, a nawet workout też mogą być częścią “obwodówki”. Idziemy jednak o krok dalej! W ramach naszej strefy treningu funkcjonalnego tworzymy łączone zajęcia treningu obwodowego i tabaty.

Czym się się różnią trening obwodowy i tabata? Tabata polega na interwałowym powtarzaniu prostych ćwiczeń (najczęściej bez sprzętu, np. pajacyki, skakanie na skakance), ale z dużą intensywnością, po których następuje koniec treningu. W porównaniu do treningu obwodowego, nie powinno się go wykonywać częściej niż trzy razy w tygodniu. Pamiętamy o tym w naszym grafiku zajęć, w którym łączone zajęcia treningu obwodowego i tabaty z reguły odbywają się co drugi dzień.

Sprawdź również

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności