Step & shape – kilka kroków do doskonałej sylwetki!

Wyobraź sobie, że jednocześnie zrzucasz kilogramy, modelujesz sylwetkę i dobrze się przy tym bawisz. Uszczypnąć? Nie trzeba, to nie fatamorgana. Zajęcia step & shape umożliwiają realizację takiego planu!

Co to jest step & shape?

Jak w każdym planie, same jego opracowanie to dopiero pierwszy krok. Pewnie domyślasz się, że będziesz musiała wykonać ich znacznie więcej. Dosłownie i w przenośni. Po angielsku step oznacza krok, a shape kształt i już sama nazwa podpowiada, jakie korzyści płyną z tych zajęć. Czym dokładnie są?

Step & shape to połączenie fitnessu z treningiem funkcjonalnym. Polega na wykonywaniu sekwencji ćwiczeń w ruchu z wykorzystaniem tzw. stepu, czyli schodka do aerobiku. Na nim pracuje się nad dolnymi partiami mięśni jak brzuch, pośladki oraz łydki. Wchodzeniu i schodzeniu ze stepu towarzyszy rytmiczna muzyka. W jej rytm trener układa choreografię do ćwiczeń, których najbardziej pożądanym efektem jest redukcja tkanki tłuszczowej oraz modelowanie sylwetki.

Elementy choreografii wnoszą do treningu dużo spontaniczności i rozrywki. Tylko sobie pomyśl o trenowaniu do ulubionej piosenki z czasów szkolnych dyskotek. Mają Cię również zmobilizować do większego wysiłku. Niektóre ćwiczenia step & shape nie tylko działają na Twoje mięśnie i kształt, ale również wzmacniają kondycję. Mogą być nimi np. pompki na stepie albo pogłębione przysiady z kettlebells. Gospodarowanie siłami podczas zajęć jest więc niezwykle istotne.

Ćwiczenia step & shape

Wachlarz ćwiczeń step & shape jest szeroki. Zajęcia aerobiku to tylko jedne z wielu, jakie można prowadzić z wykorzystaniem stepu. Schodek z powodzeniem możesz przeznaczyć do ćwiczeń siłowych (podnoszenie sztangi z wchodzeniem na step), cardio, a nawet do trenowania sportów walki (np. trening kombinacji ciosów bokserskich z wchodzeniem na step)! Jakie inne ćwiczenia step & shape można na nim wykonywać? Oto kilka przykładów:

  • Przysiad “sumo” z kettlebells – ćwiczenie na pośladki z dwoma stepami, na których stoisz w rozkroku. Pomiędzy nogi umieszczamy kettlebell, a następnie wykonujemy przysiad.
  • Przeskoki na stepie – ustawiasz jedną nogę na stepie, a drugą na podłodze. Następnie w rytm muzyki przeskokiem zmieniasz pozycję obu nóg.
  • Mambo step – nazwa wywodzi się od latynoamerykańskiego tańca towarzyskiego. Podczas tego ćwiczenia wykonujesz taneczne kroki połączone z wchodzeniem na platformę.
  • Step z gumami oporowymi – przymocowane do brzegów stepu gumy służą do naciągania w różnych pozycjach.
  • Dipy – to ćwiczenia wzmacniające mięśnie rąk. Polegają na podparciu się tyłem o step i oderwaniu nóg od podłogi, utrzymując ciężar ciała właśnie na rękach.
  • Step z hantlami – kombinacja różnych figur z jednoczesnym podnoszeniem hantli i wchodzeniem na stopień. W tym samym czasie pracujesz nad mięśniami rąk i nóg.

Ćwiczenia step & shape należą do grupy ogólnorozwojowych zajęć dynamicznych. Trenowanie na stepie zakłada, że jesteś w ciągłym ruchu, dzięki czemu wykonywanie nawet prostej gimnastyki przyczynia się do spalania kalorii. Po jednej sesji step aerobiku możesz być uboższa nawet o 600 kalorii! Ale to nie jedyny pozytywny efekt, jaki przynosi step & shape. Innymi są także wzmocnienie tkanki mięśniowej rąk, nóg, pośladków i pleców oraz polepszenie kondycji. Przy każdym ćwiczeniu pracują też mięśnie brzucha.

Step & shape Kłodzko – gdzie trenować?

Zanim wybierzesz się na pierwsze zajęcia stepu, musisz wiedzieć, że oprócz instruktora i planu zajęć, kluczową rolę odgrywa… sama platforma, na której będziesz trenować! Tak jak pozostałe wyposażenie siłowni, stepy również są profesjonalnymi przyrządami do trenowania. Mogłoby się wydawać, że to tylko “prosty” schodek, który można samemu zbić z różnych elementów. Tymczasem odpowiednio dobrany stopień pozwala uniknąć np. urazów stawowych. Jak wybrać step do aerobiku? 

Musisz zwrócić uwagę, aby był stworzony z powłok antypoślizgowych. Podczas częstego, szybkiego wchodzenia platforma nie może się przesuwać. Ważne są także materiały, z których pokryty jest step. Powinny one zniwelować obciążenia stawów skokowych i kolanowych. Dodatkowo spójrz na możliwości regulowania. W klubach fitness powinny znajdować się 3-stopniowe stepy, które można dowolnie dostosowywać do potrzeb treningowych. W siłowni High Fitness w Kłodzku spełniamy te wszystkie warunki, abyś mogła bezpiecznie kroczyć w kierunku wymarzonej formy. Bo przecież do wypracowania doskonałej sylwetki potrzebnych jest tylko i aż kilka kroków!

Sprawdź również

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności