Siłownia czy basen – co lepsze na odchudzanie?

Nowoczesny sport stawia przed nami duże wyzwania. Niemal w każdej dyscyplinie treningi opierają się na podtrzymaniu formy poprzez poprawę parametrów wytrzymałości organizmu. Sportowcy w drodze do doskonałości korzystają zarówno z basenu, jak i siłowni, ale postawmy się w zupełnie innej roli. Co będzie lepsze jeśli Twoim celem jest po prostu schudnięcie – siłownia czy basen?

Kojarzycie zdjęcie, na którym Michael Phelps pozuje ze wszystkimi zdobytymi medalami olimpijskimi? Patrząc na amerykańskiego mistrza nietrudno odnieść wrażenie, że jego drugim domem zaraz po basenia była siłownia. Dzisiaj szeroki dostęp do pływalni i klubów fitness, a także uczestnictwo w programie Multisport sprawiają, że każdy z nas może wejść w skórę (i sylwetkę!) Phlepsa. Sprawdźmy zatem kilka zalet pływania na basenie oraz ćwiczenia na siłowni.

Zalety siłowni

  1. Umożliwia personalizację treningów – kiedy już zrzucisz zbędne kilogramy, możesz zabrać się np. za budowę masy mięśniowej. Sprawdź grafik zajęć wybranego klubu i znajdź najlesze dla Ciebie zajęcia!
  2. Dostęp do sprzętu sportowego – siłownie są wyposażone w nowoczesne orbitreki, rowery do indoor cyclingu czy bieżnie stacjonarne, z których większość oblicza spalone kalorie.

      3.Opieka trenerów personalnych – plan i sprzęt to jedno, ale powierzenie formy “prywatnemu” aniołowi stróżowi może przyspieszyć pojawienie się pozytywnych efektów. Dobrzy    trenerzy doradzą Ci także jaką dietę stosować przy budowaniu masy mięśniowej bądź odchudzaniu.

Zalety basenu

  1. Pomaga odprężyć się. Pomyślelibyście, że można jednocześnie zrelaksować się i ćwiczyć? A jednak! Powolne przepłynięcie choćby jednej długości pływalni angażuje niemal wszystkie partie mięśni.
  2. Chroni przed kontuzjami. O ile siłownie są lekiem na dochodzenie do siebie po urazach, to w wodzie sztuką jest zrobić sobie krzywdę. Basen to też miejsce dla osób, które chcą asekurować się przed nawracającymi dolegliwościami stawów.
  3. Siłownia na basenie? Aqua fitness umożliwia takie połączenie! Hybryda zajęć znanych z klubów wykonywanych w wodzie to świetny sposób na rozrywkę ze znajomymi bądź rodziną!

Jak widać, niełatwo jest wybrać co jest lepsze: siłownia czy basen. Ale nie musisz z góry skreślać jednej z opcji! Świetnym wyjściem może okazać się połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Siłownia plus basen, czyli łączony plan treningowy

A może siłownia i basen jednego dnia? Brzmi jak plan… treningowy! W istocie ważne jest żeby kolokwialnie nie “przekozaczyć”. Zarówno trenerzy personalni, jak i instruktorzy pływania są zgodni, że zajęcia w obu miejscach w ciągu jednej doby niekoniecznie wyjdą Ci na dobre. Pamiętaj, że nawet delikatne taplanie się w wodzie i najlżejszy trening w klubie obciążają mięśnie. “Zakwasy” spowodowane dużą dawką wysiłku mogą znacznie pokrzyżować Twoje plany.

Paradoksalnie w procesie odchudzania nie powinno się bagatelizować roli… odpoczynku. Redukcja wagi z reguły wiąże się ze stosowaniem ściśle ustalonej diety i zmianą nawyków żywieniowych. Początkowo organizm może niezbyt entuzjastycznie zareagować na takie zmiany, co w połączeniu z nadmiernym wysiłkiem skutkuje słabszym samopoczuciem. Siłownia High Fitness w Kłodzku z myślą o takich osobach stworzyła strefę relaksu z pokojem do wypoczynku oraz sauną parową, której nie powstydziłby się żaden basen!

Siłownia i basen metodą na schudnięcie

Każda aktywność fizyczna odmieni Twoją sylwetkę na lepsze – to nigdy nie ulegało wątpliwości. Efekty pracy na siłowni, jak i basenie najlepiej niech wyrażą liczby. Szacuje się, że podczas godziny zajęć aqua fitnessu spalisz ok. 650 kcal, a z kolei po 60 minutach pływania możesz stać się uboższy o 1000 kcal! Podobne osiągnięcia mogą paść Twoim łupem np. przy indoor cyclingu na siłowni.

Nadal zastanawiasz się, czy lepiej wybrać klasyczny fitness, czy basen? Albo jak pogodzić oba światy, żeby Twojej sylwetki nie powstydził się sam Michael Phelps? Wątpliwości mogą rozwiązać nasi trenerzy personalni, którzy w High Fitness specjalnie dla Ciebie ułożą spersonalizowany plan treningowy!

Sprawdź również

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności