Jak wybrać siłownię? Kilka wskazówek dla początkujących!

Przerzucanie ciężarów, fanatyczne budowanie muskulatury, podejrzane towarzystwo, nieprzyjemny zapach. To tylko stereotypowe wyobrażenie klubów, w których miliony osób na całym świecie pracują nad formą. Na szczęście o wyborze siłowni decydujesz Ty, a my pomożemy Ci ominąć takie miejsca i doradzić jak dobrze wybrać siłownię.

Jak wybrać siłownię? Poszukaj w pobliżu!

Po pierwsze… spójrz na mapę. Siłownia niedaleko Twojego miejsca zamieszkania bądź pracy to ogromny plus, o czym nie trzeba przekonywać. Atutem może być również bliskość innych ważnych obiektów w mieście. Na przykład siłownia High Fitness w Kłodzku usytuowana jest nie tylko w sąsiedztwie centrum, ale też nieopodal dworca PKP, PKS oraz przystanku taxi. Dzięki temu osoby dojeżdżające z okolic mogą znacznie skrócić czas podróży do klubu i poświęcić go więcej na ćwiczenia.

A co, jeśli Twój czas jest mocno ograniczony? Ustal jakie godziny otwarcia siłowni będą Ci najbardziej odpowiadać. Podpowiedź: dobre kluby są czynne od wczesnych godzin porannych do późnego wieczoru, tak aby się wpasować w każdy grafik.

Sprzęt i treningi w siłowni

No dobra, już dotarłeś. Co dalej? Rozejrzyj się wokół. Sama lokalizacja siłowni i jej budynek nie wystarczą do wypracowania wymarzonej formy. Liczy się jego wnętrze, a konkretnie sprzęt jaki Cię otacza. I nie chodzi tu jedynie o atlasy do ćwiczeń mięśni oraz stanowiska do podnoszenia ciężarów, niczym w piwnicznej siłowni. Choć, oczywiście, te przyrządy też są ważne.

Nowoczesne siłownie stawiają na szeroką ofertę treningów, co wiąże się z posiadaniem zróżnicowanych przyrządów do ćwiczeń. Mogą to być rowery stacjonarne w strefie indoor cycling albo zwyczajne kettlebell’e do treningu funkcjonalnego. Im więcej sprzętu znajduje się w siłowni, tym lepiej dla Ciebie (i Twojego organizmu)!

Trenerzy personalni i zajęcia grupowe

Pokaż mi swoją kadrę, a ja Ci powiem jaką masz siłownię – takim powiedzeniem można w skrócie przedstawić rolę profesjonalnych trenerów personalnych. Współpraca z trenerem personalnym powinna rozpocząć się od ustalenia celów i planów treningowych, które następnie przekujesz w rzeczywistość. Nie ważne czy chcesz schudnąć, czy uczęszczać na zajęcia crossfitnessu – jeśli nadal zastanawiasz się jaką siłownię wybrać, decydująca może być osoba coacha.

Nie musisz być jednak indywidualistą! Trenerzy personalni  siłowni High Fitness potrafią stworzyć chemię z podopiecznymi podczas zajęć grupowych takich jak np. stretching czy jump’y. Ćwiczenia w grupie nierzadko są wstępem do rozpoczęcia owocnej pracy z trenerem. Sprawdź grafik siłowni, do której chcesz uczęszczać i jej plan zajęć grupowych. Udając się na takie zajęcia sprytnie podpatrzysz metody pracy trenera personalnego, zanim powierzysz mu swoją formę w indywidualnym treningu.

Czystość i higiena, czyli jak wybrać siłownię z wysokim standardem!

Przyjazna siłownia to również taka, w której nie musisz się martwić o podstawowe standardy czystości. Najlepsi w swoim fachu, oprócz treningów, kładą duży nacisk na higienę szatni, kabin prysznicowych, jak i ogólny porządek w klubie. Bo nic nie wyprowadza z równowagi tak, jak brak ładu w pomieszczeniach, w których spędzamy pierwsze chwile po zakończeniu zajęć. Zwłaszcza, gdy powtarza się to notorycznie.

Magnesem dla początkujących z siłownią mogą być wydzielone strefy relaksu, które pozwolą zapomnieć o trudach zakończonego treningu. W klubach coraz częściej pojawiają się sauny oczyszczające organizm z wszelkich toksyn. Regeneracja ciała i duszy? Siłownie to już nie tylko kultura fizyczna, ale i duchowa – weź to pod uwagę stając przed jej wyborem!

Sprawdź również

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności