Indoor cycling a spinning – czym się różnią i jakie przynoszą efekty?

Czy można jednocześnie jeździć na rowerze i przebywać w zamkniętym pomieszczeniu? Oczywiście! Indoor cycling i spinning przenoszą na salę siłowni trudy tras kolarskich. Czym są obie dyscypliny i jakie są między nimi różnice?

Co to jest indoor cycling?

Kiedy w XIX w. Karl Drais opatentował pierwszy rower, nazwał go “maszyną do biegania”. Nikt wtedy nie myślał, że w przyszłości jazda na tym wynalazku będzie ulubionym hobby milionów ludzi. Miał on po prostu przyspieszyć poruszanie się np. do pracy i raczej nie przewidywał rozrywki. Dzisiejsze rowery z bieganiem nie mają już nic wspólnego. Ba! Nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby z nich skorzystać. Tradycyjny outdoor cycling coraz częściej zastępuje się indoor cyclingiem, czyli w skrócie treningiem na rowerze stacjonarnym.

Idea indoor cycling w domu czy na siłowni od wielu lat pozostaje jedna. Ćwiczenia polegają na interwałowej jeździe – zwiększaniu lub zwalnianiu tempa. Jazda w czterech ścianach dostosowana jest do warunków znanych z kolarskich tras szosowych i górskich dzięki rowerowi stacjonarnemu. Wyposażony jest on w koło zamachowe, który sprawia, że poczujemy w pedałach “górki”. Zupełnie tak, jakbyś ze swoim “góralem” wyszedł z domu i zabrał się na przejażdżkę w Karkonosze.

Indoor cycling vs. spinning – różnice

Z biegiem czasu indoor cycling zaczął przybierać coraz to nowsze formy i odmiany. Jedną z nich jest spinning, który w odróżnieniu od indoor cycling w mniejszym stopniu składa się z treningu siłowego, a zawiera sporo elementów fitnessu.

Są też wspólne mianowniki. W siłowniach zajęciom indoor cyclingu oraz spinningowi towarzyszy muzyka. Jej rytm pomaga instruktorom podkręcać lub zwalniać prędkość jazdy. Reguła jest bajecznie prosta – przy energicznej piosence przyspieszamy, a przy spokojnym kawałku zwalniamy.

Obie dyscypliny mogą się pochwalić również podobnymi rezultatami treningowymi. Do najczęściej wymienianych efektów indoor cyclingu i spinningu zalicza się spalanie tkanki tłuszczowej, poprawę wytrzymałości mięśni, wzrost wydolności oddechowej oraz pozytywny wpływ na układ krążenia. Różnice z kolei ograniczają się do intensywności ćwiczeń.

Indoor cycling – zalety:

  • to trening wytrzymałościowy – duża intensywność zmian na kole zamachowym sprawia, że to dobra alternatywa tradycyjnego treningu dla zawodowych kolarzy. Ułatwia też podtrzymanie formy,
  • zajęcia indoor cycling dla początkujących polegają na zebraniu grupy, której instruktor dostosowuje obciążanie do możliwości uczestników. Nie każdy jest przecież członkiem zawodowego peletonu!
  • to trening, który wywołuje uśmiech na twarzach, pozwala poznać nowych ludzi oraz integrować się z nimi

Czytając poprzednie fragmenty o zawodowych kolarzach, mógłbyś pomyśleć: “Indoor cycling? To nie dla mnie!” Owszem, zajęcia potrafią dać w kość, ale zapomina się, że oprócz sfery fizycznej, efekty indoor cyclingu doskonalą mentalność! Ćwiczenie w grupie na siłowni umożliwiają spoglądanie na partnerów, a także dostosowywanie się do ich tempa niczym w peletonie. Kiedy już nabierzesz wystarczającej wprawy, trener zaprosi Cię na zajęcia o wyższym stopniu zaawansowania. To działa motywująco!

W strefie indoor cycling siłowni High Fitness w Kłodzku współpracujemy z grupami o różnych poziomach umiejętności. Dla każdej ustalamy taki czas treningu, aby zmaksymalizować korzyści. Na przykład u grupy zaawansowanej potrwa on 60 minut. Tylko jedna godzina – kilka razy w tygodniu. Nie trzeba dużo czasu, żeby indoor cycling wniósł wiele pozytywnego do Twojego planu treningowego!

Przeciwwskazania w treningu

Przeciwwskazania przy indoor cyclingu? Tylko poważne schorzenia kardiologiczne mogą Cię powstrzymać – o ile zdecyduje tak Twój lekarz! Zarówno przy tym treningu, jak i przy spinningu, zajęcia dla początkujących nie przewidują dużych obciążeń. A wręcz traktowane są rekreacyjnie i ich głównym celem jest poprawa samopoczucia.

Oba treningi są także wskazane w celach rehabilitacyjnych. Rowery stacjonarne posiadają regulacje, które umożliwiają ćwiczenie w różnych pozycjach. To działa sprzyjająco na rzecz poprawy postawy. Możesz jednak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Połączenie elementów kolarstw i fitnessu dobrze działa np. na mięśnie pośladków.

Sprawdź również

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności