Siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe, brak czasu na aktywności… Brzmi znajomo, prawda? Oto kilka sposobów na zgubienie niepotrzebnych kilogramów!
Czy można jednocześnie jeździć na rowerze i przebywać w zamkniętym pomieszczeniu? Oczywiście! Indoor cycling i spinning przenoszą na salę siłowni trudy tras kolarskich. Czym są obie dyscypliny i jakie są między nimi różnice?
Kiedy w XIX w. Karl Drais opatentował pierwszy rower, nazwał go “maszyną do biegania”. Nikt wtedy nie myślał, że w przyszłości jazda na tym wynalazku będzie ulubionym hobby milionów ludzi. Miał on po prostu przyspieszyć poruszanie się np. do pracy i raczej nie przewidywał rozrywki. Dzisiejsze rowery z bieganiem nie mają już nic wspólnego. Ba! Nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby z nich skorzystać. Tradycyjny outdoor cycling coraz częściej zastępuje się indoor cyclingiem, czyli w skrócie treningiem na rowerze stacjonarnym.
Idea indoor cycling w domu czy na siłowni od wielu lat pozostaje jedna. Ćwiczenia polegają na interwałowej jeździe – zwiększaniu lub zwalnianiu tempa. Jazda w czterech ścianach dostosowana jest do warunków znanych z kolarskich tras szosowych i górskich dzięki rowerowi stacjonarnemu. Wyposażony jest on w koło zamachowe, który sprawia, że poczujemy w pedałach “górki”. Zupełnie tak, jakbyś ze swoim “góralem” wyszedł z domu i zabrał się na przejażdżkę w Karkonosze.
Z biegiem czasu indoor cycling zaczął przybierać coraz to nowsze formy i odmiany. Jedną z nich jest spinning, który w odróżnieniu od indoor cycling w mniejszym stopniu składa się z treningu siłowego, a zawiera sporo elementów fitnessu.
Są też wspólne mianowniki. W siłowniach zajęciom indoor cyclingu oraz spinningowi towarzyszy muzyka. Jej rytm pomaga instruktorom podkręcać lub zwalniać prędkość jazdy. Reguła jest bajecznie prosta – przy energicznej piosence przyspieszamy, a przy spokojnym kawałku zwalniamy.
Obie dyscypliny mogą się pochwalić również podobnymi rezultatami treningowymi. Do najczęściej wymienianych efektów indoor cyclingu i spinningu zalicza się spalanie tkanki tłuszczowej, poprawę wytrzymałości mięśni, wzrost wydolności oddechowej oraz pozytywny wpływ na układ krążenia. Różnice z kolei ograniczają się do intensywności ćwiczeń.
Czytając poprzednie fragmenty o zawodowych kolarzach, mógłbyś pomyśleć: “Indoor cycling? To nie dla mnie!” Owszem, zajęcia potrafią dać w kość, ale zapomina się, że oprócz sfery fizycznej, efekty indoor cyclingu doskonalą mentalność! Ćwiczenie w grupie na siłowni umożliwiają spoglądanie na partnerów, a także dostosowywanie się do ich tempa niczym w peletonie. Kiedy już nabierzesz wystarczającej wprawy, trener zaprosi Cię na zajęcia o wyższym stopniu zaawansowania. To działa motywująco!
W strefie indoor cycling siłowni High Fitness w Kłodzku współpracujemy z grupami o różnych poziomach umiejętności. Dla każdej ustalamy taki czas treningu, aby zmaksymalizować korzyści. Na przykład u grupy zaawansowanej potrwa on 60 minut. Tylko jedna godzina – kilka razy w tygodniu. Nie trzeba dużo czasu, żeby indoor cycling wniósł wiele pozytywnego do Twojego planu treningowego!
Przeciwwskazania przy indoor cyclingu? Tylko poważne schorzenia kardiologiczne mogą Cię powstrzymać – o ile zdecyduje tak Twój lekarz! Zarówno przy tym treningu, jak i przy spinningu, zajęcia dla początkujących nie przewidują dużych obciążeń. A wręcz traktowane są rekreacyjnie i ich głównym celem jest poprawa samopoczucia.
Oba treningi są także wskazane w celach rehabilitacyjnych. Rowery stacjonarne posiadają regulacje, które umożliwiają ćwiczenie w różnych pozycjach. To działa sprzyjająco na rzecz poprawy postawy. Możesz jednak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Połączenie elementów kolarstw i fitnessu dobrze działa np. na mięśnie pośladków.
Siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe, brak czasu na aktywności… Brzmi znajomo, prawda? Oto kilka sposobów na zgubienie niepotrzebnych kilogramów!
Wyobraź sobie, że jednocześnie zrzucasz kilogramy, modelujesz sylwetkę i dobrze się przy tym bawisz. Uszczypnąć? Nie trzeba, to nie fatamorgana. Zajęcia step & shape umożliwiają realizację takiego planu! Co to jest step & shape? Jak w każdym planie, same jego…
Nasi kursanci często zadają pytania, co znaczy trening obwodowy i skąd wzięła się jego definicja. Pewnie domyślasz się, że nazwa nawiązuje do obwodu. Bingo! W tym treningu obwodami nazywa się serie ćwiczeń powtarzanych w ramach jednych zajęć.>/p> Grałeś kiedyś w…